Tak ako dnes, aj v minulosti prenasledovali ľudí individuálne choroby i epidémie, pred ktorými sa úspešne alebo neúspešne dokázali brániť. V roku 1663 zúril v obci i na okolí mor, ktorý sa uvádza maďarským názvom „Pestis“. Ďalšia epidémia cholery, ktorá sa prehnala východným Slovenskom roku 1830 nazasiahla našu obec vo väčšom rozsahu.
Zdravotníctvo a zdravotnícke služby boli v období feudalizmu i po prvej svetovej vojne na veľmi nízkej úrovni, o čom svedčia často sa vyskytujúce nákazlivé choroby.
Z dostupných materiálov Okresného štátneho archívu vo Vranove nad Topľou sa dozvedáme, že 18. októbra 1943 sa u dvoch občanov - Rómov objavil škvrnítý týfus. MUDr. Martonovič, ordinujúci v tomto období v Dobrej nad Ondavou, nariadil izoláciu všetkých Rómov žijúcich v osade na „Červenej drahe“. Komisár obce Michal Olah zabezpečil dovoz stravy a stráženie osady. Strážca mal povolenie použiť strelnú zbraň „štipalku“. Pravdepodobne išlo o zbraň so soľnými nábojmi.
Ani v rokoch tesne po druhej svetovej vojne sa zdravotnícke služby v okrese, a teda ani v obci podstatne nezlepšili. Povojnové zdravotníctvo v okrese začalo s tromi lekármi, jedným okresným a dvoma obvodnými. Situácia sa nezlepšila ani v januári 1947. V celom okrese pôsobili piati lekári, dvaja zubní technici, 27 pôrodných asistentiek a dve lekárne.
Nedostatočná zdravotnícka starostlivosť sa odrazila okrem iného i v pomerne vysokej dojčeneckej úmrtnosti. Z tisíc novonarodených detí roku 1946 zomrelo 147. V okrese nebolo ani jedno sanitné vozidlo.
V roku 1958 bolo v obci otvorené stále zdravotné stredisko. Obvodný lekár MUDr. Jaroslav Cintavý ordinoval denne od 7.00 hod. do 9.00 hod. Ordinácia bola umiestnená v starej budove MNV. Od 1. januára 1963 sa sídlo matričného obvodu presunulo z Dobrej nad Ondavou do Slovenskej Kajne, a tým sa Slovenská Kajňa stala zdravotníckym centrom pre obce Benkovce, Dobrá nad Ondavou, Kvakovce, Malá Domaša, Trepec a Žalobín.
Ordinácia zubného lekára bola umiestnená v budove základnej školy. Podmienky pre prácu zdravotníkov v našej obci sa podstatne zlepšili vybudovaním zdravotného strediska v roku 1973. V novej budove zdravotného strediska boli zriadené tieto ordinácie:
- ordinácia všeobecného lekára
- ordinácia zubného lekára
- ordinácia detského lekára
- pracovňa zubného laboranta
Od roku 1958, keď bolo v obci otvorené zdravotné stredisko pôsobili v našej obci nasledovní všeobecní, detskí a zubní lekári a stredne zdravotnícky personál.
Všeobecní lekári:
MUDr. Jaroslav Cintavý
MUDr. František Lakatoš
MUDr. Pavol Klacik
MUDr. Vladimír Sidor
MUDr Jozef Hudák
MUDr. Ján Šimka
MUDr. Štefan Hudák
Zubní lekári:
MUDr. Emil Kopček
MUDr. Juraj Hanušovský
MUDr. Peter Porazík
MUDr. Ladislav Revák