Prírodné prostredie a chotárne názvy | Krásy našej obce
Obec Slovenskú Kajňu obkolesujú na severe priehrada Domaša, na východe Malá Domaša, na juhu Benkovce, na juhozápade Vyšný Kazimír a severozápade Kvakovce. Na geologickej stavbe povodia rieky Ondavy sa zúčastňujú horniny paleogénu a sedimenty kvartéru. Paleogén je reprezentovaný magurským flyšom, v ktorom sú zastúpené zlínské a belovežské vrstvy." Belovežské vrstvy sú tvorené hlavne flovcami a pestrými pieskovcami a podradne ílovcami. Z kvartérnych sedimentov sú prítomné aluviálne a terasové sedimenty, hlinito - kamenité sute a proluviálne sedimenty: Aluviálne náplavy sú zastúpené piesčitými štrkmi uloženými na zvetrávanom paleogénnom podklade a náplavovými hlinami. Petrografické zloženie štrkových valúnov zodpovedá geologickej stavbe územia, ktorými rieka Ondava preteká.
Z hľadiska klimatickćho má územie obce kotlinovú klímu a spadá do oblasti teplej, okrsku mierne vlhkého s chladnou zimou. Ročný úhrn zrážok má hodnotu 643 mm. V mesačnom rozdelení zrážok sú charakteristické júlové maximá (93 mm), ktoré nasvedčujú tomu, že sa tu uplatňujú letné búrkové lejaky. Maximálne mesačné zrážky pripadajú na mesiac január a február. Takéto rozloženie zrážok je typické pre kontinentálny ráz podnebia.
Priemerná ročná teplota vzduchu dosahuje hodnotu 8,4° C. V ročnom chode teplôt najteplejším mesiacom je júl, keď priemerná teplota dosahuje 18,8°C a najchladnejším január s priemerom mínus 3,5°C. Viac ako 30 dní je charakterizovaných ako letných, t.j. s maximálnou dennou teplotou nad 25°C. Snehová pokrývka sa vyskytuje v priemere 76,2 dní. Jej nástup spadá do prvej decembrovej dekády a trvá do marca. Maximum snehovej pokrývky pripadá na január. Prevládajúci smer vetrov na území obce je severný až severozápadný.
Medzi zákonom chránené rastlinné druhy, ktoré sa nachádzajú aj v lokalite našej obce patrí svíb drieňový. Medzi obyvateľstvom je všeobecne známy ako „drinka“, v čase kvitnutia veľmi nápadná. Pri intenzívnych jarných a jesenných ťahoch možno na Domaši zastihnúť kŕdle divých husí. V období hniezdenia možno často pozorovať prelietavanie a lov haje tmavej, volaviek popolavých, vzácnejšie volaviek purpurových, bociana bieleho, vzácnejšie bociana čierneho. Pre oblasť Domaše sú charakteristické aj niektoré druhy, malých a stredných cicavcov, ako dubnica obyčajná, dulovnica menšia, hryzec vodný, ondatra pižmová a vydra riečna.